2022-08-26 09:05:14

Spotkanie w sprawie Gminnego Systemu Monitoringu Energetycznego

Dążymy do uzyskania samowystarczalności energetycznej na terenach Miasto i Gmina Łagów, Gmina Pawłów oraz Waśniów!

W siedzibie Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Świętokrzyskiej odbyło się spotkanie, mające na celu ustalenie kolejnych kroków rozwoju projektu GSME, czyli Gminnego Systemu Monitoringu Energetycznego. Krzysztof Gajewski Wójt Gminy Waśniów, Paweł Marwicki Burmistrz Miasta i Gminy Łagów, Sylwester Grąkowski z Urzędu Gminy Waśniów, Mirosław Sepioło z Urzędu Gminy w Pawłowie oraz Piotr Sadłocha Dyrektor biura Stowarzyszenia z przedstawicielami firmy Energy Trade Solutions omawiali korzyści wynikające z wprowadzenia projektu, a także jego najważniejsze cele.

Gminny System Monitoringu Energetycznego ma pomóc w płynnym rozwoju gmin objętych projektem, przede wszystkim pod kątem osiągnięcia lokalnego bezpieczeństwa energetycznego. Dążąc do utrzymania samowystarczalności energetycznej, wprowadzony plan działania ma pomóc zmaksymalizować pozytywny wpływ źródeł OZE oraz otworzyć tereny na rozwój usług cyfrowych. Pani Aleksandra Pyk, jako Lider ds. samowystarczalności energetycznej w firmie Energy Trade Solutions podkreślała wagę zgodności założeń projektowych z unijną polityką energetyczną. Przedstawiła również wymiar problemu ubóstwa energetycznego w skali ogólnopolskiej oraz w jaki sposób projekt może poprawić jakość oraz ciągłość dostaw energii.

W kolejnej części spotkania Prezes ETS Pan Łukasz Dziedzic podkreślał jak ważne jest utrzymanie rosnących oszczędności za energię elektryczną, przy wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii. Ze względu na stały monitoring instalacji OZE w czasie rzeczywistym, koncept GSME pozwoli na minimalizację negatywnych skutków awarii, tym samym czyniąc użytkowanie tych systemów bezpieczniejszym oraz bardziej wydajnym.

Wdrożenie projektu Gminnego Systemu Monitoringu Energetycznego na terenach gmin Łagów, Pawłów oraz Waśniów może okazać się odpowiedzią na potrzeby rynku – nie tylko pod kątem zwiększenia oszczędności ale przede wszystkim jest to krok w stronę zeroemisyjności tych regionów, tworząc społeczeństwo niezależne energetycznie.