2021-02-12 08:22:46

Szkolenie Dostęp do informacji publicznej a organizacje społeczne

Zapraszamy Państwa na płatne szkolenie pt. "Dostęp do informacji publicznej a organizacje społeczne". Szkolenie odbedzie się on-line w terminie 25 luty 2021 r. godz. 10:00-13:00. Rekrutacja trwa do 18 lutego.

Szkolenie jest skierowane do:

• przedstawicieli organizacji społecznych (członków organów zarządzających, pracowników administracyjnych tych organizacji);

• podmiotów zainteresowanych pozyskiwaniem informacji od organów administracji publicznej i podmiotów wykorzystujących środki publiczne.

Celem szkolenie jest:

• przekazanie informacji na temat zasad udostępniania informacji publicznej i aktualnego orzecznictwa sądowego, istotnego z punktu widzenia organizacji społecznej zobowiązanej do stosowania przepisów ustawy o udostępnianiu informacji publicznej;

• wyjaśnienie na praktycznych przykładach, w jakich sytuacjach i jakie informacje podlegają udostępnieniu w trybie ustawy o dostępie do informacji publicznej;

• omówienie podstawowych obowiązków wynikających z ustawy o udostępnianiu informacji publicznej;

• zaznajomienie uczestników z procedurą rozpatrywania wniosków o udostępnienie informacji publicznej.

Program szkolenia

• Informacja publiczna- pojęcie i główne regulacje dotyczące tego zagadnienia oraz naczelne zasady procedury udostępniania informacji publicznej.

• Katalog informacji kwalifikowanych jako „informacja publiczna” (co stanowi a co nie informację publiczną – orzecznictwo sądów).

• Informacja przetworzona - definicja i szczególne zasady jej udostępniania.

• Katalog podmiotów zobowiązanych do udostępniania informacji publicznej. Kiedy NGO jest zobowiązana do udostępniania informacji?

• Sposoby udostępniania informacji publicznej. Obowiązki NGO wynikające z ustawy o dostępie do informacji publicznej.

• Procedura udostępniania informacji publicznej na wniosek – krok po kroku, możliwe rozstrzygnięcia.

• Odmowa udostępnienia informacji publicznej – przesłanki i forma.

• Informacja publiczna a prawo do prywatności, tajemnica przedsiębiorcy, ustawowe tajemnice i RODO.

• Odpowiedzialność za naruszenie przepisów dotyczących udostępniania informacji publicznej. Kto za to odpowiada i co mu grozi?

• Uporczywi wnioskodawcy.

• Pytania i odpowiedzi.

Więcej informacji o szkoleniu oraz formularz zgłoszeniowy pod linkiem.