2018-09-27 08:39:59

Projekty współpracy, a rozwój obszarów wiejskich

115 przedstawicieli lgd z 11 krajów Unii Europejskiej – Estonii, Finlandii, Hiszpanii, Litwy, Łotwy, Polski, Portugalii, Rumuni, Węgier, Słowacji, Słowenii - dyskutowało w dniach 20-21 września br. w Targach Kielce o doświadczeniach związanych wdrażaniem projektów służących rozwojowi obszarów wiejskich. Konferencja została zorganizowana przez Dyrektora biura Stowarzyszenia – Piotr Sadłochę.
Peter Toth z ENRD Contact Point w Brukseli wprowadzając w dyskusję zaprezentował rolę Europejskiej Sieci Obszarów Wiejskich, jak również formy wsparcia lgd w poszukiwaniu partnerów.
Występująca kolejno Magdalena Mach z Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi zaprezentowała zagranicznym grupom zasady wdrażania projektów współpracy obowiązujące w Polsce. Wywołani przez prowadzącego konferencję Ryszarda Kamińskiego – Prezesa Forum Aktywizacji Obszarów Wiejskich – reprezentanci lgd z Finlandii, Portugali i Rumuni przedstawili na jakim etapie wdrażania są projekty współpracy w ich krajach.
Po wprowadzeniu gości konferencji doświadczenia w realizowaniu projektów partnerskich, podnoszących jakość życia, promujących wieś jako miejsce gdzie warto mieszkać, wspierających rozwój przedsiębiorczości oraz rozwój społeczno-gospodarczy bazujący na lokalnych zasobach zaprezentowali Danuta Kucińska, Barbara Kawa, Katarzyna Jórga i Ireneusz Kamiński.
Przygotowane prezentacje były wprowadzeniem do dyskusji, w której poza prelegentami z polskich lgd wzięli udział Peter Toth, Magdalena Mach i Agata Markuszewska z Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie oddział w Warszawie.
W jej trakcie wskazano projekty dotyczące Smart Village, jako potencjalny zakres projektu współpracy. W ostatniej części pierwszego dnia zorganizowano warsztaty w czterech grupach, podczas których uczestnicy mogli dyskutować o zakresie wspólnych projektów współpracy. Szczególnie uczestników zainteresowała propozycja międzynarodowego projektu współpracy przygotowanego przez grupę z Hiszpanii, którego tematem przewodnim będzie dziedzictwo kulinarne.
Drugiego dnia w trakcie wizyty studyjnej do Centrum Kulturowo-Archeologicznego w Nowej Słupi, Osady Średniowiecznej w Hucie Szklanej, Zespołu Pałacowego w Kurozwękach doświadczenia w realizowaniu projektów służących rozwojowi obszarów wiejskich zaprezentowali przedstawiciele świętokrzyskich lgd – Anna Łubek, Witold Kowal i Piotr Sadłocha.
Konferencja została zorganizowana w ramach projektu „Projekty współpracy, a rozwój obszarów wiejskich”. Operacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej - Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie, w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020. Instytucja zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020 – Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.