2018-07-30 10:44:03

52. DYMARKI

 

Nowa Słupia znana jest w kraju i poza jego granicami z corocznie organizowanych Dymarek.
Goście prócz wyjątkowych prezentacji wytopu żelaza w dymarkach, jak zwykle mogą nie tylko wszystko obejrzeć, ale także uczestniczyć w warsztatach rzemiosł antycznych, rekonstrukcji bitwy barbarzyńców z legionami rzymskimi, pokazach rękodzieła ludowego (kowali, garncarzy, rzeźbiarzy). Dymarki od wielu lat stanowią swoiste Świętokrzyskie Dni Kultury, wielkie regionalne święto z niepowtarzalnym klimatem. Niezwykłym miejscem przenoszącym nas o dwa tysiące lat wstecz jest Nowa Słupia, gdzie już od ponad 40 lat odbywają się „Dymarki".
To prawdziwe święto wytopu żelaza tradycyjnymi metodami sprzed tysięcy lat. Odkryte tu w poprzednim stuleciu pozostałości prehistorycznych pieców, zwanych dymarkami, pozwoliło na poznanie dawnych technologii. Na terenie „Piecowiska” na naszych oczach ruda żelaza poddawana działaniu węgla drzewnego, powietrza i wysokiej temperatury, staje się docelowo żelazem – materiałem, z którego powstają narzędzia.
Każdy młody turysta może poczuć się w Nowej Słupi prawdziwym odkrywcą. Zaaranżowane z dużą dokładnością stanowiska hutnicze, kuźnicze czy garncarskie przenoszą nas w przeszłość i pozwalają na własnoręczne wykonanie glinianego naczynia lub zapoznanie się z działaniem warsztatu tkackiego. W czasie rekonstrukcji zadbano o najdrobniejsze szczegóły – miejsce, narzędzia czy nawet sam strój rzemieślników. „Dymarki” poza pokazaniem pradawnych technologii wytopu żelaza dają również możliwość poznania życia dawnych ludów zamieszkujących te tereny – ich zwyczajów, tradycji i codziennych zajęć. Dom kowala, szałas hutników, warsztat obróbki złota i brązu – to tylko kilka z atrakcji, dzięki którym młody turysta przenosi się o dwa tysiące lat wstecz.

W ramach atrakcji przewidziano wiele koncertów dla przybyłych gości:

Sobota 11.08.2018 r.
16:00 – Lokalne występy
16:20 – Black Magic
16:30 – Karla
17:30 – Fox
18:30 – 19:30 – Hit Boyz
20:30 – Power Play
21:30 – SŁAWOMIR

Niedziela 12.08.2018 r.
16:00 – Trele Morele Rock Band
16:30 – Raz dwa
17:45 – Pozytywnie Zakręceni
19:00 – Tacy Sami
20:30 – DŻEM

Szczegóły: www.dymarki.pl

Darowizna na stypendia dla uzdolnionych matematycznie dzieci

Składka członkowska

Bus Turystyczny

Szkoła językowa

Facebook

Gminy LGD

GMINA BAĆKOWICE


GMINA BRODY

GMINA IWANISKA

GMINA ŁAGÓW


GMINA NOWA SŁUPIA

GMINA PAWŁÓW


GMINA WAŚNIÓW