2017-07-12 12:37:06

Pierwszy Grant - Festyn ziołowy w Łagowie za nami

 

W sobotę, 1 lipca 2017 r. na Rynku w Łagowie odbył się pierwszy festyn dofinansowany z naszej Lokalnej Strategii Rozwoju.
Wydarzenie rozpoczęło się od krótkiego wystąpienia, mającego na celu zarysowanie uczestnikom festynu, pomysłu i jego idei oraz pokazania tradycji zielarskich naszego regionu kolejnym pokoleniom i zwrócenia uwagi na ochronę walorów przyrodniczych naszej gminy. Następnie przeprowadzone zostały bezpłatne warsztaty zielarskie dla dzieci i osób starszych, w tym warsztaty „lalki ziołuszki” polegające na robieniu lalek z kawałków materiałów; warsztaty pn. „koszyk pełen ziół” – w którym uczestnicy poznali zioła rosnące na obszarze lgd i wklejali je do zeszytów i następnie opisywali; kolejne warsztaty, które się odbyły to warsztaty „ziółka i pszczółka”, co jak sama nazwa wskazuję dzieci biorące w nim udział zapoznały się z życiem pszczół, zobaczyły na żywo ul z szybą, w którym znajdowały się pszczoły, ponadto miały także okazję przymierzyć kombinezon pszczelarza. Na festynie odbyły się także warsztaty „chwasty to też zioła:”, które cieszyły się ogromnym zainteresowaniem, gdyż dzieci uczyły się jak zakładać mini ogródek. Zainteresowanie wzbudziły również warsztaty florystyczne i rękodzielnicze, w których główną atrakcją było m.in. przygotowywanie woreczków lnianych z ziołami. Dość sporo uwagi wśród uczestników festynu zwróciły warsztaty „domki dla pszczół” wykonywanie z tektury i sklejki.

Po części artystycznej organizatorzy festynu przygotowali dla najmłodszych uczestników kolejną niespodziankę w postaci konkursów z nagrodami zakupionymi w ramach dofinansowania tj.: pendrive, parasola, torby na zakupy czy świecącego breloczka. Chętnych do udziału w konkursie nie brakowało.

Dodatkowo podczas festynu odbyły się w salach Gminnego Zespołu Szkół w Łagowie warsztaty dla dorosłych, które obejmowały trzy bloki tematyczne, tj. zioła w kuchni, zioła w kosmetyce i zioła w ziołolecznictwie.

Inne atrakcje , które cieszyły się sporym zainteresowaniem to kiermasz zielarski i chata zielarki, która stała tuż przy scenie i przyciągała niezwykłym wystrojem. Każda osoba biorąca udział w festynie „Ziołowy zawrót głowy..” mogła zasmakować naturalnych wyrobów ekologicznych na bazie wielu ziół oraz nabyć przyprawy ziołowe i poznać sposoby ich właściwego wykorzystywania np. podczas przygotowywania posiłków.

Na stoiskach prowadzone były także pogadanki na temat: wykorzystywania właściwości ziół, jako naturalnych domowych lekarstw oraz kosmetyków.

Festyn zakończył się zabawą taneczną z DJ Mateuszem.

 

Projekt współfinansowany był ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Galeria

Darowizna na stypendia dla uzdolnionych matematycznie dzieci

Składka członkowska

Szkoła językowa

Facebook

Gminy LGD

GMINA BAĆKOWICE


GMINA BRODY

GMINA IWANISKA

GMINA ŁAGÓW


GMINA NOWA SŁUPIA

GMINA PAWŁÓW


GMINA WAŚNIÓW