2017-07-12 12:37:06

Pierwszy Grant - Festyn ziołowy w Łagowie za nami

 

W sobotę, 1 lipca 2017 r. na Rynku w Łagowie odbył się pierwszy festyn dofinansowany z naszej Lokalnej Strategii Rozwoju.
Wydarzenie rozpoczęło się od krótkiego wystąpienia, mającego na celu zarysowanie uczestnikom festynu, pomysłu i jego idei oraz pokazania tradycji zielarskich naszego regionu kolejnym pokoleniom i zwrócenia uwagi na ochronę walorów przyrodniczych naszej gminy. Następnie przeprowadzone zostały bezpłatne warsztaty zielarskie dla dzieci i osób starszych, w tym warsztaty „lalki ziołuszki” polegające na robieniu lalek z kawałków materiałów; warsztaty pn. „koszyk pełen ziół” – w którym uczestnicy poznali zioła rosnące na obszarze lgd i wklejali je do zeszytów i następnie opisywali; kolejne warsztaty, które się odbyły to warsztaty „ziółka i pszczółka”, co jak sama nazwa wskazuję dzieci biorące w nim udział zapoznały się z życiem pszczół, zobaczyły na żywo ul z szybą, w którym znajdowały się pszczoły, ponadto miały także okazję przymierzyć kombinezon pszczelarza. Na festynie odbyły się także warsztaty „chwasty to też zioła:”, które cieszyły się ogromnym zainteresowaniem, gdyż dzieci uczyły się jak zakładać mini ogródek. Zainteresowanie wzbudziły również warsztaty florystyczne i rękodzielnicze, w których główną atrakcją było m.in. przygotowywanie woreczków lnianych z ziołami. Dość sporo uwagi wśród uczestników festynu zwróciły warsztaty „domki dla pszczół” wykonywanie z tektury i sklejki.

Po części artystycznej organizatorzy festynu przygotowali dla najmłodszych uczestników kolejną niespodziankę w postaci konkursów z nagrodami zakupionymi w ramach dofinansowania tj.: pendrive, parasola, torby na zakupy czy świecącego breloczka. Chętnych do udziału w konkursie nie brakowało.

Dodatkowo podczas festynu odbyły się w salach Gminnego Zespołu Szkół w Łagowie warsztaty dla dorosłych, które obejmowały trzy bloki tematyczne, tj. zioła w kuchni, zioła w kosmetyce i zioła w ziołolecznictwie.

Inne atrakcje , które cieszyły się sporym zainteresowaniem to kiermasz zielarski i chata zielarki, która stała tuż przy scenie i przyciągała niezwykłym wystrojem. Każda osoba biorąca udział w festynie „Ziołowy zawrót głowy..” mogła zasmakować naturalnych wyrobów ekologicznych na bazie wielu ziół oraz nabyć przyprawy ziołowe i poznać sposoby ich właściwego wykorzystywania np. podczas przygotowywania posiłków.

Na stoiskach prowadzone były także pogadanki na temat: wykorzystywania właściwości ziół, jako naturalnych domowych lekarstw oraz kosmetyków.

Festyn zakończył się zabawą taneczną z DJ Mateuszem.

 

Projekt współfinansowany był ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Galeria

Darowizna na stypendia dla uzdolnionych matematycznie dzieci

Składka członkowska

Bus Turystyczny

Szkoła językowa

Facebook

Gminy LGD

GMINA BAĆKOWICE


GMINA BRODY

GMINA IWANISKA

GMINA ŁAGÓW


GMINA NOWA SŁUPIA

GMINA PAWŁÓW


GMINA WAŚNIÓW