2016-07-20 10:53:49

Tabor Domu Tańca

Od 31 lipca do 7 sierpnia br. w Sędku trwać będzie Kielecki Tabor Domu Tańca - warsztaty poświęcone muzyce tradycyjnej regionu świętorzyskiego, podczas których młodzi instrumentaliści i śpiewacy pod okiem doświadczonych muzyków doskonalić będą warsztat, poznawać nowe melodie i instrumenty.

Organizatorem taboru jest Stowarzyszenie Dom Tańca oraz Stowarzyszenie To.pole.

Już za kiklanaście dni w Sędku usłyszeć będzie można ludową muzykę - spotkać grupy warsztatowe: grające, śpiewające, tańczące, a także młodych i starszych muzykantów grających na dechach, ale także na przystanku, pod sklepem, za szkołą i obok remizy. Dni upływać będą pod znakiem pracy warsztatowej, której codziennym zwieńczeniem będą wspólne próby taborowej Orkiestry – kilkusetosobowy skład instrumentalistów grać będzie tradycyjne melodie taneczne z Sędka i okolic.
Wieczory zwyczajowo zbierają wszystkich razem – mieszkańców Sędka, taborowiczów, przyjezdnych z bliższej i dalszej okolicy. Do tańca grają znakomite kapele – złożone zarówno z wiekowych muzykantów, jak i młodych adeptów muzykanckiego rzemiosła.
W tym roku pierwsza oficjalna zabawa Taboru odbędzie się w poniedziałek 1 sierpnia, ostatnia – w sobotę 6 sierpnia.
Tabor to tygodniowa szkoła tradycji - warsztaty poświęcone muzyce polskiej wsi w jej autentycznej, niestylizowanej postaci. Podstawową ideą Taboru jest uczenie się bezpośrednio od mistrzów ze starszego pokolenia, dlatego też Tabor opiera się na potencjale miejscowych muzykantów, śpiewaczek, tancerzy, rzemieślników.

Zapisy do poszczególnych grup warsztatowych już ruszyły. Do wyboru są m.in. warsztaty tańca, śpiewu, gry na skrzypcach, trąbce, akordeonie, klarnecie, barabanie, harmonijce ustnej.
Ponadto spacery zielarskie i zajęcia rękodzielnicze. Na Tabor można przyjechać z dziećmi - specjalnie dla nich organizujemy zajęcia Małego Taboru oraz instrumentalną grupę pod nazwą „Tęgi Junior" przeznaczoną dla młodzieży już grającej.

Wiecej informacji na stronie internetowej taboru