2016-05-13 12:53:17

Pomaszeruj ze św. Emerykiem

Rajd św. emeryka, ogólnie rzecz ujmując kilkaset osób przedziera się nocą przez ścieżki i dróżki, aby o świcie zawitać na mecie Rajdu, pośpiewać przy ognisku i rozejść do domów, zachowując w sercach ciepłe wspomnienie o nocnej wędrówce przez świętokrzyskie lasy. Uczestnicy imprezy różnymi trasami i za pomocą różnych środków transportu zejdą/zjadą się o poranku na mecie, gdzie co roku czekają na nich gorąca herbata, równie ciepła strawa, tradycyjne ognisko, odrobina muzyki oraz nagrody i atrakcje.

Cztery trasy piesze i dwie rowerowe mają do wyboru fani pieszych wędrówek, którzy zdecydują się na udział w XVI Ogólnopolskim Rajdzie Nocnym św. Emeryka. Organizatorem turystycznej rajzy z niespodziankami, którą zaplanowano w dniach 21-22 maja, jest Oddział Międzyszkolny PTTK w Starachowicach w partnerstwie z piekoszowskim samorządem gminnym i Biblioteką Centrum Kultury w Piekoszowie.

Zgłoszenia drużyn przyjmowane są do 12 maja br. za pośrednictwem formularza znajdującego się na oficjalnej stronie wyprawy.

Na starcie 16. edycji rajdu stanąć mogą liczące co najmniej dwie osoby drużyny, które mają do wyboru jedną z czterech tras pieszych lub dwóch rowerowych. Uczestnicy rozpoczynają marszrutę w różnych miejscowościach, a po drodze muszą dotrzeć, zgodnie z opisem trasy, do wytypowanych punktów i uzupełnić hasło rajdowe. W zależności od wybranego wariantu do przebycia będzie od 20 do 100 km. Przebieg tras pieszych:
Trasa 1 - Karczówka (start w godz. 21:00 - 22.30, wiata przed klasztorem) - (szlak czerwony Karczówka-Chęciny) - G. Brusznia - Białogon - Zalesie - P. Zgórskie - J. Raj - G. Zelejowa - (niebieski szlak Łagów - Chęciny) - J. Piekło - (ścieżka dydaktyczna - znaki kolor zielony) - Wspinaczkowy Raj „Stokówka" (ok. 21 km. Na trasie niebezpieczne miejsce - G. Zelejowa. Pożądana sprawność fizyczna). Trasa 2 - Kielce (start w godz. 21:00 - 22:30, pl. Zamkowy - wejście do Pałacu Biskupów Krakowskich)- Park Miejski - (spacerowy szlak niebieski) - rez. Kadzielnia - al. Na Stadion (czarny szlak Kielce, ul. Szczepaniaka - Pierścienica) - G. Pierścienica - (szlak niebieski Łagów - Chęciny) - G. Biesak - Słowik - P. Zgórskie - Szewce - J. Piekło - (ścieżka dydaktyczna - znaki kolor zielony) - Wspinaczkowy Raj" „Stokówka" (ok. 23 km. Pożądana sprawność fizyczna).
Trasa 3 - Piekoszów (start w godz. 21:00 - 22:30, plac przed kościołem) - (szlak czarny Piekoszów - P. Zgórskie) - Łaziska - G. Belnia - G. Zielona (P. Zgórskie) - (niebieski szlak Łagów - Chęciny) - Szewce - J. Piekło - (ścieżka dydaktyczna - znaki kolor zielony) - Wspinaczkowy Raj" „Stokówka" (ok. 20 km. Pożądana sprawność fizyczna).
Trasa 4 - Wierna Rzeka (start w godz. 20:00 - 22:00, stacja PKP Wierna Rzeka) - (szlak żółty Wierna Rzeka - Chęciny) - Zajączków - G. Miedzianka - Grząby Bolmińskie - Grzywy Korzeczkowskie - Chęciny - (szlak niebieski) - J. Piekło - (ścieżka dydaktyczna - znaki kolor zielony) - Wspinaczkowy Raj „Stokówka" (ok. 26 km. Pożądana sprawność fizyczna).

Zainteresowani udziałem w rajdzie w wariancie rowerowym mogą zdecydować się na:
Trasę 5 - z przewodnikiem - Kielce (start o godz. 22:00, pl. Zamkowy - wejście do Pałacu Biskupów Krakowskich) - w większości po znakowanych szlakach rowerowych - Wspinaczkowy Raj" „Stokówka" (ok. 70 km. Pożądana sprawność fizyczna),
Trasę 6 - samodzielną - Kielce (start o godz. 22:00, pl. Zamkowy - wejście do Pałacu Biskupów Krakowskich) - w większości po znakowanych szlakach rowerowych - Wspinaczkowy Raj" „Stokówka" (ok. 100 km. Pożądana sprawność fizyczna).

Cykliści muszą posiadać kamizelki odblaskowe oraz kompletne oświetlenie roweru, a uczestnicy trasy 6 także aktualne mapy turystyczne z wyznaczonymi szlakami rowerowymi. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, niepełnoletni będą dopuszczeni do wycieczki pod warunkiem posiadania karty rowerowej.

Organizatorzy czekać będą na uczestników we "Wspinaczkowym raju" koło Gałęzic (nieczynny kamieniołom "Stokówka") w godzinach od 3 do 8 rano.

Nagrodę główną w postaci figury św. Emeryka z Nowej Słupi otrzyma drużyna, która zgromadzi największą ilość punktów. Szczegółowy regulamin rajdu oraz formularz zgłoszeniowy, który należy przesłać do 12 maja, znajdują się na oficjalnej stronie internetowej Ogólnopolskiego Rajdu Nocnego św. Emeryka.