2016-05-09 11:24:30

Nominacja Henryka Trepki do Nagrody "Laur Świętokrzyski"

Henryk Trepka – mieszkaniec Nowej Słupi znalazł się w zaszczytnym gronie czterech osób z województwa świętokrzyskiego nominowanych do Nagrody Wojewody „Laur Świętokrzyski 2016” w kategorii Człowiek Roku.
Wniosek do Kapituły Nagrody złożył wójt Gminy Nowa Słupia – Andrzej Gąsior.
W tym roku Nagroda została przyznana w sześciu kategoriach: „Przedsiębiorstwo odpowiedzialne społecznie”, „Gmina miejska”, „Gmina wiejska”, „Człowiek roku”, „Lider dobroczynności” oraz „Fair play”.
Kandydatów, osoby nominowane do tego prestiżowego wyróżnienia wybrała Wojewoda wraz ze specjalnie powołanymi Zespołami Ekspertów. Nagroda ma charakter honorowy i jest wyróżnieniem dla osób oraz instytucji szczególnie aktywnych w obszarach będących przedmiotem oceny.
Podczas Gali Finałowej w Centrum Kongresowym Targi Kielce w dniu 29 kwietnia br. została również zaprezentowana nominacja Henryka Trepki do nagrody w kategorii „Człowiek Roku”.

Oto tekst laudacji o Henryku Trepka wygłoszonej podczas Gali Finałowej: „Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest; nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi. Te słowa Jana Pawła II najlepiej opisują Henryka Trepkę z Nowej Słupi. Kronikarz, historyk, fotografik, kurator wystaw, człowiek pasji. Każdy kto spotkał go na swojej drodze życia, jest pełen podziwu dla wielorakości jego zainteresowań. Piewca Regionu. Nowa Słupia, Święty Krzyż, świętokrzyskie to całe jego życie, nawet pogoda, którą codziennie rejestruje. To dzięki niemu upamiętniono wiele ważnych miejsc: na Świętym Krzyżu odsłonięto Popiersie Św. Emeryka, gmina nawiązała partnerskie kontakty z Węgrami, a Henryk Trepka otrzymał węgierski srebrny krzyż zasługi. Strażnik tradycji i wartości. Taki jest nasz bohater.”

Wojewoda przyznała również statuetkę „Lauru Specjalnego”. Otrzymała ją wspólnota Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej ze Świętego Krzyża, a nagrodę z rąk wojewody odebrał o. superior Zygfryd Wiecha

Te wyróżnienia to duży splendor, ale również olbrzymia odpowiedzialność społeczna. Honorujemy bowiem osoby i podmioty, które działają na rzecz innych, wnoszą znaczący wkład w rozwój i promocję regionu, a także przyczyniają się do budowania pozytywnego wizerunku Ziemi Świętokrzyskiej w Polsce i Europie. Serdecznie za to Państwu dziękuję - mówiła wojewoda Agata Wojtyszek.