2016-12-06 13:30:51

Konferencja na temat podejścia LEADER

W dniach 1 - 2 grudnia br. w Rawie Mazowieckiej Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zorganizowało ogólnopolską konferencję, która skierowana była do instytucji zaangażowanych we wdrażanie podejścia LEADER.

Konferencja skierowana była przede wszystkim do Lokalnych Grup Działania (LGD) oraz organizacji związanych z wdrażaniem podejścia LEADER. Głównym celem konferencji była wymiana doświadczeń i podsumowanie wdrażania podejścia LEADER w Polsce w okresie 2007-2013, omówienie pierwszych doświadczeń z wdrażania podejścia LEADER/RLKS w perspektywie finansowej 2014-2020 oraz wypracowanie rekomendacji dotyczącej obecnej i przyszłej perspektywy finansowej, wysunięcie konkretnych tez do deklaracji podejścia po 2020r.

Podczas konferencji porównane zostały strategie podejścia LEADER w Polsce i Europie, metody promocji lokalnych produktów i tworzenie marek oraz kierunek realizacji założeń przed LGD. Wysunięte zostały pierwsze wnioski i rekomendacje odnoście PROW 2014–2020.
Uczestnicy dowiedzieli się jakie są największe wyzwania i kierunki rozwoju dla obszarów wiejskich. Ponadto Konferencja była świetną platformą do wymiany doświadczeń oraz dobrych praktyk pomiędzy przedstawicielami LGD w Polsce. W konferencji uczestniczył podsekretarz stanu Ryszard Zarudzki.
Wiceminister Ryszard Zarudzki wskazał na najważniejsze wyzwania stojące przed Leaderem oraz podkreślił jego znaczenie dla rozwoju obszarów wiejskich.
W drugim dniu warsztaty z zakresu zasad funkcjonowania lgd poprowadził Dyrektor Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Świętokrzyskiej - Piotr Sadłocha.